25th Annual Taos Pueblo Pow Wow: July 9-11, 2010

The 28th Annual Taos Pueblo Pow-Wow was a great weekend had by all; we hope all visitors, friends, and family enjoyed the sights, sounds and happenings. A big thank you to the numerous sponsors, donors, volunteers, families that hosted specials and lastly to the committee members that worked so hard to make it happen!!

We Look forward to hosting the 29th Annual Taos Pueblo Pow-wow and hope you will all come back and visit. Listed below are the winners for this years' dance competition and specials.

Richard Archuleta, Taos Pueblo Pow Wow Committee

 

JR GIRLS JINGLE:
3RD PLACE: 270 PTS - ANHINGA BENALLY FARMINGTON, NM – DINE
2ND PLACE: 330 PTS-ABBILEE RUNSABOVE BILLINGS, MT – NO. CHEYENNE
1ST PLACE:340 PTS- TEIYANNA BECENTI FARMINGTON, NM – DINE


JR GIRLS FANCY:
3RD PLACE: 300 PTS- NELEIGHYA SALAZAR TOHAJILEE, NM - NAVAJO
2ND PLACE: 325 PTS- AMARA APPA TAOS PUEBLO, NM - TAOS PUEBLO
1ST PLACE:345 PTS- TAYLOR MONTEAU RIO RANCHO, NM -CHIPPEWA CREE


JR GIRLS TRADITIONAL
:
3RD PLACE:270 PTS.-#186
2ND PLACE: 325 PTS- AREIES VENTILLIE KIRTLAND, NM --DINE
1ST PLACE: 340 PTS.- LEIYALYNN YAZZIE BLOOMFIELD, NM – DINE


JR BOYS GRASS:
3RD PLACE:260 PTS-JAMES FOLSOM ST MICHAELS -- SHOSHONE/BANNOCK- CHOCTAW
2ND PLACE: 335 PTS-LEILYND YAZZIE BLANCO, NM -- DINE
1ST PLACE: 365 PTS– TRAVONTAE BECENTI FARMINGTON, NM --DINE

JRS BOYS FANCY:
3RD PLACE: 285 PTS- DEVYN BECENTI KIRTLAND, NM --NAVAJO
2ND PLACE: 310 PTS- KAIDON BECENTI KIRTLAND, NM NAVAJO
1ST PLACE: 365 PTS- O.D. UENTILLIE KIRTLAND, NM --NAVAJO


JR BOYS TRADITIONAL:
3RD PLACE:265 PTS –SHOOTER TENEQUER-LARSEN ABQ, NM COMANCHE/DINE
2ND PLACE:295 PTS– ANASAZI LUCERO SAN FELIPE, NM SAN FELIPE/HO-CHUNK
1ST PLACE:335 PTS-COLBY DONAGHEY CROWNPOINT, NM CADDO/DINE


TEEN GIRLS FANCY:
3RD: 290 PTS-SUNNY ROSE EATON TESUQUE, NM TESUQUE PUEBLO, LAKOTA, JICARILLA
2ND:335 PTS- KARI TRAHANT CHIPPEWA CREE ROCKY BOY, MT
1ST:365 PTS- SAGE JACK WHITE CONE, AZ DINE


TEEN GIRLS JINGLE:
3RD:250 PTS- DAYNA LITTLE DOG KIRTLAND, NM SIOUX/DINE
2ND:350 PTS.- KASSIE JOHN ROCK POINT, AZ DINE
1ST:365 PTS.-SHOSHAWNNA JACK WHITECONE, AZ DINE


TEEN GIRLS TRADITIONAL
3RD:330 PTS-CANTE’ AMERICAN HORSE ABQ, NM OGLALA LAKOTA
2ND:340 PTS- ANDREYA BECENTI KIRTLAND, NM NAVAJO
1ST:350 PTS- MARLENE LASTIYANO PHX, AZ SIOUX/PUEBLO


TEEN BOYS GRASS
3RD: 325 PTS- JAMES RAY EAGLESTAR HOLLISTER, NC SIOUX/PUEBLO
2ND: 340 PTS-MATTHEW HALONA GALLUP, NM NAVAJO/NAVAJO/ZUNI/CHIPPEWA CREE/OJIBWAY
1ST: 350 PTS-TALON TIPPECONNIE FARMINGTON, NM NAVAJO/COMANCHE


TEEN BOYS FANCY

3RD:305 PTS- IZAYAH TENEQUER-LARSEN ABQ, NM COMANCHE/NAVAJO
2ND: 340 PTS-DARRELL ETSITTY CROWNPOINT, NM DINE
1ST: 350 PTS- CACTUS RUNSABOVE BILLINGS, MT NO. CHEYENNE


TEEN BOYS TRADITIONAL
3RD: 275 PTS- KESHAUN BEGAY KIRTLAND, NM DINE
2ND: 325 PTS- LYNDRITH YAZZIE BLOOMFIELD, NM DINE
1ST: 355 PTS- DONOVAN CHEE-CHIEF SHIPROCK,NM DINE

WOMENS’ GOLDEN AGE:
3RD: 285 PTS- DEBBIE HOWELL COLORADO SPRINGS, CO PAWNEE-DAKOTA
2ND:310 PTS- LADYBIRD JACK WHITECONE, AZ DINE
1ST: 320 PTS- PATRICIA ROY-TRUJILLO SANTA FE, NM OJIBWE/MESKWAKI


WOMENS’ JINGLE DRESS
:
3RD:420 PTS- TUNTE EATON TESUQUE PUEBLO, NM TESUQUE/LAKOTA
2ND: 430 PTS- DENETTE CHEE-CHIEF SHIPROCK, NM DINE
1ST: 440 PTS-TERI JOHN FARMINGTON, NM DINE


WOMENS FANCY SHAWL
3RD: 330 PTS- WHITNEY TOPSKY ROCKY BOY, MT CHIPPEWA CREE
2ND: 405 PTS- SHANDINE JACK WHITECONE, AZ DINE
1ST: 450 PTS- PATRICIA BENALLY FARMINGTON, AZ DINE


WOMENS CLOTH (NO & SO COMBINED)

3RD: 360 PTS- ERIN BAD HAND-KERR TAOS, NM LAKOTA/CHEROKEE
2ND: 375 PTS- VICTORIA ARCHULETA ABQ, NM PUEBLO
1ST: 405 PTS- KAYLYN LECLAIRE DURANGO, CO LAKOTA/DINE


WOMENS BUCKSKIN (NO & SO COMBINED)

3RD: 405 PTS -JANELLE CHEE-CHIEF SHIPROCK, NM DINE
2ND: 420 PTS – MARY JANE CANTSEE WHITE MESA, UT DINE
1ST: 490 PTS- DELAINE ALLEY SAN CARLOS, AZ OTOE/SHAWNEE


MENS GOLDEN AGE
3RD: 31O PTS- JEROME MARCUS TAOS, NM TAOS PUEBLO, NM
2ND: 350 PTS- ALLENROY PAY-KWIN ABQ, NM JICARILLA APACHE/ZUNI
1ST: 355 PTS- BRUCE KLINEKOLE HEAD SPRINGS, NM COMANCHE

MENS FANCY FEATHER
3RD: 440 PTS- DOMINIC LARGO LAKE VALLEY, NM DINE
2ND: 455 PTS- TREY TRAHANT ROCKY BOY, MT CREE
1ST: 490 PTS- WALTER RUNSABOVE BILLINGS, MT NOTHERN CHEYENNE
 

MENS CHICKEN DANCE
3RD: 350 PTS- ALEJANDRO SALAZAR ABQ, NM SANTO DOMINGO PUEBLO
2ND: 380 PTS- TROY BECENTI FARMINGTON, NM DINE
1ST: 410 PTS- ASKII KADENCHII BIG MOUNTAIN, AZ DINEH

**1ST PLACE WINNER RECIEVED AN EXTRA $500 BONUS DONATED BY MR. HAROLD CORDOVA IN MEMORY OF HIS FATHER- MR. JIMMY "MORNINGTALK" CORDOVA


MENS GRASS DANCE
3RD: 325 PTS- ARTHUR SCHROCK VERDEN, OK KIOWA/PUEBLO
2ND: 400 PTS- AG SHENANDOAH BERNALILLO,NM ONONDAGA
1ST: 420 PTS-NEAL THUNDERHAWK SHIPROCK, NM LAKOTA SIOUX


MENS SOUTHERN STRAIGHT

3RD: 385 PTS- MITCHELL YEPA ABQ, NM COMANCHE
2ND: 405 PTS- SHUDE VICTORS WICHITA, KS PONCA
1ST: 440 PTS-BRIAN CURLEY ABQ, NM DINE

MENS NO. TRADITIONAL
3RD: 340 PTS- CHRIS EAGLEHAWK OGLALA, SD TAOS PUEBLO/OGLALA LAKOTA
2ND: 345 PTS- EVAN TRUJILLO TAOS PUEBLO, NM TAOS PUEBLO
1ST: 390 PTS- KENNY DONAGHEY CROWNPOINT, NM CADDO/DINE

**1ST PLACE WINNER RECIEVED AN EXTRA $500 BONUS DONATED BY THE FAMILY OF MRS, MARY JANE MARTINEZ, IN MEMORY OF THEIR MOTHER WHO LOVED THIS CATEGORY IMMENSELY.


SOUTHERN DRUM CONTEST:

3RD: 345 PTS- ZOTIGH SINGERS ABQ, NM MIX TRIBES
2ND: 384 PTS- COMANCHE BOYS MESCALERO, NM COMANCHE
1ST: 456 PTS- SOUTHERN STYLE RED MESA, UT NAVAJO

NORTHERN DRUM CONTEST:
3RD: 381 PTS- HAIL CREEK TAOS PUEBLO, NM MIXED
2ND: 384 PTS- WILD KREW ALLNATIONS, NM MIXED
1ST: 391 PTS- SUNEAGLE FARMINGTON, NM DINE/CREE


SPECIALS:


JOHN MONDRAGON HAND DRUM CONTEST- WINNER TAKE ALL
**BLACKEAGLE SINGERS**- JEMEZ PUEBLO, NM (SHAWN, MATT, CASS, MAL & JR)

HEAD DANCERS (HAROLD MONTEAU & DR ELIZABETH TOPSKY) OWL DANCE CONTEST:
1ST PLACE: WALTER & KASSIE RUNSABOVE BILLINGS, MT
2ND PLACE: BART & JACKIE STEVENS ABQ, NM
3RD PLACE: KAYLEN LECLAIRE & DEZMOND TIPPECONNIE

ELOISA APACHITO WOMENS CLOTH CONTEST
1ST PLACE: KASSIE RUNSABOVE BILLINGS, MT
CONSOLATIONS (6)

 

 

 


 

 **** 2013 Taos Pueblo Pow-wow Specials ****

 

John Paul Mondragon Memorial Hand Drum Contest

1st Round- Saturday during Supper Break

Finals- Sunday afternoon after Adult Finals

Sponsored by the Family of John Paul Mondragon-Vietnam Veteran

 

Eloisa Apachito Honor Contest - Womens' Cloth (NO & SO Combined) $1,000.00

Sponsored by the Family of Mrs. Eloisa Apachito

Sunday afternoon after Adult Finals

 

$500 bonus amount donated to the 1st Place winner in Mens Chicken Dance category in honor

of Mr. Jimmy "Morningtalk" Cordova sponsored by Harold Cordova.

 

$500 bonus amount donated to the 1st Place Winner in the Mens Traditional Dance category in honor

of Mrs. Mary Jane Martinez sponsored by her family.

 


Taos Pueblo